בניית אתרים - אורן וסרשפרונג

נוער שוחר מדע

אירוע 

כותרת:
אולימפיאדה ארצית למתמטיקה לחט"ב ע"ש ארבל
מתי:
28.01.2014 
קטגוריה:
אירועי נוער שוחר מדע

תיאור

 

 

פרס נובל הבא? גמר האולימפיאדה הארצית במתמטיקה לחטיבות ביניים התקיים באוניברסיטת תל אביב. אירוע הגמר של האולימפיאדה הארצית במתמטיקה לתלמידי חטיבות-ביניים ע"ש פרופ' בנו ארבל ז"ל התקיים ביום ג' 28/1. באירוע השתתפו ששים בני-נוער (יחד עם בני משפחותיהם) אשר העפילו לשלב הגמר מבין חמש מאות התלמידים שנטלו חלק בשלב הראשון של התחרות. תלמידים אלו יצטרפו לנבחרת העתודה של ישראל במתמטיקה וישתתפו בסדנת אימונים בת שנה הכוללת מפגשים שבועיים ומחנות מרוכזים בני יומיים-שלושה.

מאז ספטמבר 2013 מתקיימים המיונים והאימונים באחריות האוניברסיטה – בית-הספר למדעי המתמטיקה שבפקולטה למדעים מדויקים והיחידה לנוער שוחר מדע בבית-הספר לחינוך. במהלך הסדנא תקבל נבחרת העתודה שתתגבש בסיס מתמטי חזק והמתמידים בה יצטרפו עם הזמן לנבחרות הבוגרים בכל התחומים שבהם ישראל משתתפת באולימפיאדות לנוער: מתמטיקה, פיזיקה, כימיה ואינפורמטיקה (מדעי המחשב). בהמשך ייסעו התלמידים הבולטים לייצג את ישראל באולימפיאדה הבינלאומית לנוער במתמטיקה.

אימוני נבחרת העתודה ישתלבו עם תוכנית בנו ארבל לתלמידים צעירים מצטיינים במתמטיקה ועם תוכניות נוספות של נוער שוחר מדע המשלבות תלמידי חטיבות ותיכונים בקורסים אקדמיים כבר במהלך לימודיהם בבית הספר.

במקביל לתחרות זו מתקיימת גם אולימפיאדה ארצית לתלמידי תיכונים שנקראת על שם פרופסור יוסף גיליס ז"ל ונערכת במכון וייצמן. מטרת האולימפיאדות לנוער היא חיזוק של החינוך המדעי בכלל והמתמטי בפרט.

האולימפיאדה הבינלאומית לנוער במתמטיקה היא תחרות שנתית שמתקיימת מאז 1959 וישראל משתתפת בה מאז 1979. כל מדינה מיוצגת בתחרות על-ידי נבחרת של עד ששה בני-נוער אשר פותרים במשך יומיים שאלות מתמטיות.

האם זה דור העתיד של המתמטיקה הישראלית, שאלנו את ד"ר סגל. "מי יודע, אולי מכאן ייצאו פרסי נובל הבאים, היא השיבה."

פרופסור בנו ארבל, שהלך לעולמו באפריל בשנה שעברה, היה מתמטיקאי והיסטוריון של המתמטיקה. שימש כפרופסור למתמטיקה בתל-אביב ועסק רבות בחינוך מתמטי לצעירים.