אולימפיאדה בינ"ל במדעי המחשב

אולימפיאדה בינ"ל במדעי המחשב

"האולימפיאדה הייתה אחת מן החוויות המרתקות בחיי. מלכתחילה כלל לא האמנתי שאגיע לשלב הבינלאומי, אבל משלב לשלב הופתעתי ובסופו של דבר מצאתי את עצמי במשלחת הישראלית לאולימפיאדה"

 

"בסוף התחרות החלפנו כתובות דוא"ל ועד היום אני שומר על קשר עם חלק מעמיתיי, מלוקסמבורג ועד איראן. כמובן, גם עם חבריי מהמשלחת אני שומר על קשר, ואף עם אנשים שפגשתי בשלבים המוקדמים יותר של התחרות."

 

האולימפיאדה, הנקראת International Olympiad in Informatics , החלה בחסות אונסקו ונערכת מדי שנה במדינה אחרת בעולם. מטרת האולימפיאדה היא לעודד עניין ואתגר במדעי המחשב ולכנס ביחד את טובי הכשרונות הצעירים מכל העולם להתנסות מדעית וחוויה תרבותית.

 

  • כל משלחת, המייצגת את מדינתה, כוללת עד ארבעה תלמידים, שגילם פחות מ-20, ומספר חברי צוות מקצועיים.
  • התלמידים מתחרים, כל אחד באופן אישי, בפתרון בעיות אתגר אלגוריתמיות במהלך שני ימי תחרות, שכל אחד מהם אורך חמש שעות.
  • חברי הצוות המקצועי אחראים על בחירת התלמידים שבמשלחת, אימונם והדרכתם לקראת האולימפיאדה ובמהלכה, והתוויית קווים מנחים (יחד עם עמיתיהם מהמשלחות האחרות) לאופי הבעיות באולימפיאדה.

 

ישראל הצטרפה למפעל זה ב- 1996, באולימפיאדה שנערכה בהונגריה. ההכנה בישראל לקראת האולימפיאדה וההשתתפות בה מאורגנות על-ידי אוניברסיטת תל-אביב, האוניברסיטה הפתוחה ומשרד החינוך. ד"ר דוד גינת מאוניברסיטת תל-אביב מוביל את הצוות המקצועי משנת 1997. יחד עם ד"ר דוד גינת פועלים בצוות ד"ר אלה צור וחיים אברבוך מן האוניברסיטה הפתוחה, והילה קדמן ויעל סופרין מאוניברסיטת תל-אביב.

 

ההכנות בישראל לתחרות ובחירת המועמדים

כל אחת מהשנים האחרונות נערכת תחרות ארצית ואחריה סדרה של ימי אימון-תחרות למצטיינים. התחרות הארצית נערכת בחורף של כל שנה לכמה מאות תלמידים. זמן-מה אחריה נערכות סדרות של אימון-תחרות, שלב חצי-הגמר לכ- 30 המובילים ושלב הגמר לכ- 10 המצטיינים. בסוף סדרות אלו נבחרים ומאומנים בצורה שוטפת ארבעת נציגינו לתחרות הבינלאומית.

 

הישגינו החל משנת 1997 הם מכובדים מאוד, הן כיחידים והן כנבחרת, כפי שניתן לראות בפירוט של נבחרת ישראל. בכל שנה משנת 1997 פרט לשנת 2003 זכה חבר אחד מן הנבחרת לפחות במדליה – בשנת 2004 זכו כל חברי הנבחרת במדליות ובשנים 2000 2001 ו 2005 זכו משתתפים במדליית זהב.

 

לפניות: ד"ר דודו גינת, החוג להוראת המדעים אונ' תל-אביב: 03-6408151

 

לאתר האולימפיאדה באנגלית >>

 

לפרטים נוספים: פרופ' דוד גינת ginat@post.tau.ac.il

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>