ידיעון קורסי קיץ אקדמיים מקוונים

הרחב הכל
מבוא למדעי הפסיכולוגיה - פרופ' גלית יובל

התרגול יועבר ע"י הגב' לינוי שוורץ בימים שני וחמישי בשעות 16:15-17:45

 

אודות הקורס - כולנו שואפים להבין לעומק את נפשנו: מה מניע אותנו? מה גורם לנו לחוש שמחה או עצב, פחד או אהבה? מדוע אנו מתנהגים בצורה מסוימת, ולא אחרת? מתי ניתן לומר כי אדם סובל מהפרעה נפשית, וכיצד ניתן לטפל בו? האדם הוא יצור מורכב, ולכן גם השאלות הללו רבות וסבוכות. בקורס הזה תגלו כיצד הפסיכולוגיה המדעית מספקת להן תשובות אובייקטיביות, תקפות ומוכחות, המושתתות על מחקר מדעי ונתונים מספריים.

 

שיעור 1 – האם ניתן לחקור תהליכים פסיכולוגיים באופן מדעי?
הגדרות בסיס, הקשר בין פסיכולוגיה ומדע, פסיכולוגיה מדעית מול פסיכולוגיה לא מדעית. בוחן 1 בסוף הפרק.

 

שיעור 2 - ביהביוריזם
החקר המדעי של התנהגות ולמידה, התניה קלאסית (פבלוב),  התניית פחד (ווטסון), התניה אופרנטית (סקינר). בוחן 2 בסוף הפרק

 

שיעור 3 - פסיכולוגיה קוגניטיבית
 המהפכה הקוגניטיבית - לחקור את מה שלא ניתן לראות,  מדידת תהליכים מנטאליים, מושג ה-mind.  בוחן 3 בסוף הפרק.

 

שיעור 4 - מוח ופסיכולוגיה
גוף ונפש,  איך פועל המוח, חקר הזיכרון באמצעות חקר המוח. בוחן 4 בסוף הפרק.

 

שיעור 5 - פסיכולוגיה התפתחותית
 שאלות מרכזיות בפסיכולוגיה התפתחותית,  התקופה הקריטית,  מחקר ה-mind של תינוקות. בוחן 5  בסוף הפרק.

 

שיעור 6 - פסיכולוגיה חברתית
 השפעת אנשים אחרים על הביצועים שלי,  קונפורמיזם - השפעת אנשים אחרים על השיפוטים שלי, השפעת אנשים אחרים על ההתנהגות שלי: מתן עזרה וצייתנות. בוחן 6 בסוף הפרק.

 

שיעור 7 - הבדלים בינאישיים
אינטיליגנציה ואישיות, הגדרות ומבחני אינטליגנציה,  השפעת הסביבה והתורשה על האינטיליגנציה, סוגי אינטיליגנציה. בוחן 7 בסוף הפרק.

 

שיעור 8 :פסיכופתולוגיה - אבחון וטיפול
 מהי פסיכופתולוגיה, אבחון הפרעות נפשיות, כלים לאבחון פסיכולוגי,  טיפול בהפרעות נפשיות. בוחן 8 בסוף הפרק

 

מבחן מסכם

צעדים ראשונים במדעי המחשב ותכנות בפייתון - פרופ' בני שור | ד"ר אמיר רובנישטיין

תרגול יתקיים עם הגב' יבגניה רוזנבלום בימים ראשון ורביעי בין השעות 17:00-18:30

על הקורס- שאלתם את עצמכם פעם איך מחשבים עובדים, ממה הם בנויים ואיך גורמים להם לעשות כל כך הרבה דברים? למרות שהמחשבים חיוניים כמעט בכל היבט בחיינו ועל אף שאנחנו עושים בהם שימוש מסיבי ויומיומי, רובנו מוצאים את עצמנו נבוכים למול השאלות האלו. היום זה כבר ברור: כדי להבין טוב יותר את העולם, צריך להבין מחשבים. אנחנו נתקלים במושגים כמו ביטים ובייטים, 0 ו-1, אלגוריתמים ותכנות – אבל מה הם באמת אומרים?

בקורס זה תקבלו תשובות לשאלות אלו ועוד. תלמדו כיצד מחשבים, שבסופו של דבר עשויים מחתיכות מתכת וסיליקון, מסוגלים לבצע פעולות מורכבות כמו חישובים מתמטיים, חיפוש במאגר נתונים וניתוח תמונה. מעבר להבנת עקרונות תיאורטיים, תלמדו ותתנסו בעצמכם בכתיבת קוד בשפת התכנות הפופולרית פייתון (Python).

יתרה מזוהקורס אינו דורש כל ידע קודם.

הלמידה בקורס מבוססת על סרטוני וידאו עשירים באנימציות, בהדגמות, וגם בהומור. בנוסף לכך, יעמדו לרשותכם קטעי קריאה קצרים, סרטונים שידריכו אתכם בכתיבת קוד שלב אחר שלב, והזדמנויות רבות לתרגל כתיבת קוד בעצמכם. כל הסרטונים מלווים בכתוביות בעברית ובערבית.

 

שיעור 1 – מושגי יסוד במדעי המחשב ובשפת פייתון. בשיעור זה נציג את מבנה הקורס ומטרותיו, נכיר מושגים בסיסיים במדעי המחשב שישרתו אותנו בהמשך הקורס, נמחיש מהו אלגוריתם ונפגוש לראשונה תוכנית הכתובה בשפת התכנות. פייתון, מושגים ורעיונות מרכזיים. מהם מדעי המחשב? חומרה ותוכנה ועוד.

 

שיעור 2 – מבוא לפייתון: רשימות, תנאים, פונקציות בשיעור זה נמשיך בחשיפה ליסודות התכנות בשפת פייתון. נכיר מספר מושגים תכנותיים בסיסיים בכל שפת תכנות, מושגים ורעיונות מרכזיים.  

 

שיעור 3 – המשך מבוא לפייתון – לולאות. בני אדם מתעייפים מהר מאוד מביצוע פעולות מונוטוניות וטכניות, כמו למשל ספירה או מיון, ולכן גם טועים בהן לעיתים קרובות. בשיעור זה נוסיף כלי חשוב לארגז הכלים הפייתוני שלנו , ונכיר את המושג החשוב של לולאה, נושאים, מושגים ורעיונות מרכזיים

 

שיעור 4 – אלגוריתמים בסיסיים לחיפוש ולמיון או: איך מחפשים מחט בערימת שחת מסודרת? בשיעור זה נתמקד בשתי בעיות מהיסודיות ביותר במדעי המחשב – בעיית החיפוש ובעיית המיון. לכל בעיה נציג לפחות פתרון אחד, ונראה כיצד לממשו כפוקנציה בפייתון. תוך כדי השיעור נעמיק את הבנתנו באשר למושג האלגוריתם. כמו כן נתייחס ביתר פירוט למושג היעילות של אלגוריתמים. נושאים, מושגים ורעיונות מרכזיים.

 

 

 שיעור 5 – קודים לגילוי ולתיקון שגיאות, או: איך מתגברים על שגיעוט. אתגר חשוב בעידן הדיגיטלי הוא התמודדות עם שגיאות. כאשר שומרים מידע בזיכרון המחשב הוא עלול להישמר באופן משובש או להשתבש במרוצת הזמן. גם בקריאת ברקוד של מוצר בסופרמרקט או של ספר בספריה, וגם בהקלדת מספר ת"ז בעת כניסה לחשבון מסויים – עלולות ליפול שגיאות. בשיעור נלמד על קודים לגילוי ולתיקון שגיאות, שנמצאים כמעט בכל מערכת ממוחשבת כיום.  

 

שיעור 6 – מבוא לקריפטוגרפיה. איך מפענחים את המידע שהוצפן? הצפנת מידע היא מהבעיות החשובות והשימושיות ביותר בעולם הדיגיטלי: קווי תקשורת מוצפנים, סיסמאות כניסה לחשבונות, קנייה בטוחה באינטרנט, ועוד – כולן פעילויות שתלויות ביכולות ההצפנה שעומדות לרשותנו. דיון כללי בשיטות הצפנה מתקדמות יותר.

 

שיעור 7 – ייצוג ועיבוד תמונה דיגיטלית, או: תמונה אחת שווה אלף מחרוזות. מטרת שיעור זה היא לספק הבנה בסיסית של עולם התמונות הדיגיטליות, ולהסיר חלק מהמסתורין האופף אותו. נסביר מהי תמונה דיגיטלית וכיצד היא מיוצגת בזיכרון המחשב. נדבר על עיבוד בסיסי של תמונות כאלו, כמו למשל סיבוב או נגטיב של תמונה. לבסוף, גם ניצור תמונות מלאכותיות עם תבניות שונות ומשונות. נושאים, מושגים ורעיונות מרכזיים.  

 

שיעור 8 - שאלות מרכזיות במדעי המחשב, או: האם המחשב הוא כל יכול?  בשיעור האחרון נעסוק בשתי שאלות יסודיות ביותר שנמצאות בליבת מדעי המחשב. הראשונה היא האם ישנן בעיות שמחשבים יכולים לפתור, אבל לא ביעילות מספקת. השאלה השניה היא האם יש בעיות אשר מחשבים אינם יכולים לפתור בכלל, ולעולם לא יוכלו.  בעיות קשות במדעי המחשב,  בעיית הסוכנת הנוסעת כדוגמה לבעיה קשה,  מושג הגרף,  בעיות לא פתירות במדעי המחשב ועוד.

וירוסים, איך מנצחים אותם? תאים, וירוסים וחיסונים - פרופ' יונתן גרשוני

תרגול יתקיים עם ד"ר סמדר נאמן בימים שני וחמישי בין השעות 17:00-18:30

 

על הקורס- גוף האדם מורכב מתאים, שהם מעין מכונות מולקולריות מופלאות.. כל זמן שהם עובדים כשורה, אנחנו מרגישים מצוין. אבל כשוירוסים, טפילים זעירים מאד העשויים מחלבונים וגנים, משתלטים עליהם, נגרם לגופנו נזק רציני.

בקורס תלמדו, צעד אחר צעד, כיצד תאי גופינו פועלים כדי שנהיה בריאים. לאחר מכן נבחן את ממלכתם הענפה של הווירוסים, ובפרט אלו שגרמו להתפרצות מגפות כמו השפעת, האיידס והאבולה. לבסוף, נסקור בצורה שיטתית את המערכת החיסונית שלנו, כיצד היא מזהה את הווירוסים- "האויבים", וכיצד היא מביסה אותם.

שיעור 1 - תאים הם יחידות החיים,  החיים הם קצת יותר מאשר רק לחיות,  מדידת העולם הגשמי ביחידות,  אטומים, יסודות כימיים, הטבלה המחזורית בוחן 1.

 

שיעור 2 - מקרומולקולות – מ דנ"א לחלבונים.  המבנה של פולימרים ליניאריים,  תגובות דחיסה והידרוליזה, מבנה והרכב הדנ"א,  חוקי צ'ארגף   ועוד. בוחן 2.

 

שיעור 3 - נגיפים: מבנה, תפקוד, הדבקה ושכפול,  מחלות לא מדבקות,  התמודדות עם חלבונים פגומים ע"י מערכת היוביקוויטין/פרוטאזום,  פתוגנים ומחלות מדבקות,  גילוי גורמים מדבקים – הפוסטולטים של קוך ועוד. בוחן 3.

 

שיעור 4 - מחלות נגיפיות הומניות,  דרכי העברה של נגיפים,  מדוע וכיצד מגפות מתחילות ראיון עם פרופ' סקוט ויור. בוחן אמצע.

 

שיעור 5 - חסינות מולדת – קו ההגנה הראשון,  האנטומיה והתאים של מערכת החיסון,  פאגוציטים ולימפוציטים,  מחסומים פיזיים וכימיים. בוחן 5.

 

שיעור 6 - חסינות נרכשת – מחסלים את האויב,  תאי B – מבנה ותפקוד הנוגדנים,  כיצד נוגדנים מנטרלים נגיפים. בוחן 6.

 

שיעור 7 - חיסונים – כיצד הם פועלים: יתרונות וחסרונות,  חיסונים – עקרונות בסיסיים,  מיגור אבעבועות שחורות,  חיסוני פוליו – מומת ומוחלש ועוד. בוחן 7.

 

מבחן מסכם

רעיונות מרכזיים בפיזיקה - פרופ' רון ליפשיץ

התרגול יתקיים עם הגב' קארין אטאלי בימים שני וחמישי בין השעות 16:30-18:00

אודות הקורס- במהלך מאות השנים האחרונות, פיתחה הפיזיקה מגוון רחב של רעיונות המאפשרים לתאר ולהסביר את העולם שסביבנו בדיוק מפליא ומתוך הבנה עקרונית עמוקה. חלק מרעיונות אלה נראים כיום פשוטים ומובנים, אבל חלקם מורכבים ויצירתיים עד כדי כך שיש מי שיגדירם כיצירות האינטלקטואליות הכבירות ביותר של האנושות. מקצתם אף סותרים את הניסיון היום-יומי שלנו ונראים כאילו נלקחו מספרי מדע בדיוני. בקורס הזה ננסה לטעום ולהתרשם ממבחר דוגמאות של רעיונות מרכזיים בפיסיקה.

 

שיעור 1 - ראשית המכניקה - הולדתה של השיטה המדעית המודרנית,  כיצד נופלים גופים, קינמטיקה וחוקי התנועה של גלילאו,  דינמיקה - חוקי ניוטון מסבירים את הכל. בוחן 1.

 

שיעור 2 - תורת הכבידה - הצלחתה הגדולה של השיטה המדעית המודרנית,  תנועת כוכבי הלכת בשמיים,  חוק הכבידה האוניברסלי של ניוטון,  השיטה המדעית בפעולה. בוחן 2

 

שיעור 3 - אלקטרומגנטיות - האיחוד המופלא בין חשמל, מגנטיות ואור,  איחוד כרעיון מרכזי בפיזיקה, חשמל ומגנטיות,  אלקטרוסטטיקה. בוחן 3

 

שיעור 4 - סימטריה ושבירתה - עקרון הסימטריה מימי היוונים ועד ימינו , מהי סימטריה,  תורת החבורות,  עקרון הסימטריה מיוון העתיקה ועד פייר קירי,  שבירת סימטריה ספונטנית,  הסימטריה של חוקי הטבע והשלכותיה. בוחן 4.

 

שיעור 5 - חוקי שימור בפיזיקה,  חוק שימור התנע, חוק שימור התנע הזוויתי, חוק שימור האנרגיה. בוחן 5.

 

שיעור 6 חלק א- רעיון האוניברסליות בפיזיקה – תנודות,  תנועה הרמונית, תהודה.

 

שיעור 6 - חלק ב- רעיון האוניברסליות בפיזיקה – גלים,  מערכות פיזיקליות רציפות,  גלים. בוחן 6.

 

שיעור 7 - אור ואופטיקה - רבדים שונים של הבנה,  הרובד הבסיסי: אופטיקה גאומטרית,  הרובד השני: עקרון פרמה,  האופטיקה של ניוטון,  הרובד השלישי: גלים אלקטרומגנטיים,  הרובד העמוק: אופטיקה קוונטית. בוחן 7.

 

שיעור 8 - מושג הזמן בפיזיקה - הקשר למהירות האור ולשיקולים סטטיסטיים, מערכות ייחוס, כיוון הזמן. בוחן 8.

 

שיעור 9 חלק א- תורת הקוונטים - הרעיונות המשונים והמופלאים מכולם, כשלונה של הפיזיקה הקלאסית,  הצלחתה של תורת הקוונטים,  סיכום ביניים - תמונת המציאות לפי הפיזיקה המודרנית.

 

שיעור 9 חלק ב- תורת הקוונטים - מי צדק? איינשטיין או בוהר, קיומה של מציאות אובייקטיבית בוחן 9.

בחינה מסכמת.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive