תוכנית רוגובין

בני נוער יושבים ביחד

תוכנית אקדמית בינתחומית ​במדעי הרוח

ע"ש אידה ואפרים רוגובין

​​

 

הרישום לשנת הלימודים תשפ"ה ייפתח בחודש ספטמבר 2024. 

 

תוכנית רוגובין היא תוכנית תלת שנתית במדעי הרוח המיועדת לתלמידות.ים מצטיינות.ים המעוניינות.ים להרחיב אופקים ולהתנסות עם בני.ות נוער בעלי תחומי עניין משותפים בחוויית למידה ייחודית ומאתגרת, ולצד זה לצבור קרדיט אקדמי כבר בתיכון.

התוכנית משלבת היכרות מעמיקה עם היסודות של מדעי הרוח, למידה אקדמית, למידה בחברותא והתנסות במחקר עצמאי. תלמידי.ות התוכנית נחשפים לנושאים השונים והמגוונים במדעי הרוח, וביניהם פילוסופיה, היסטוריה, מגדר, ספרות, לימודי אסיה ועוד.

קבלה לתוכנית: בכיתה ט' או י', לאחר מיון.

התוכנית מקנה לתלמידות.ים:

  • קרדיט אקדמי*
  • המרה לבגרות בהיקף של 5 יח"ל בפילוסופיה**

 

 

סמסטר ראשון: נובמבר 2023– פברואר 2024

התלמידות.ים ישתתפו במסע בין תחנות מרכזיות בחשיבה המערבית, וירכשו מפה ראשונית להבנת רעיונות וערכים רלבנטיים לחיים במאה ה-21. הם.ן יחשפו לחשיבה המייחדת את המדעים ההומניסטים, יכירו טקסטים קנוניים וידרשו לפיתוח חשיבה ביקורתית.

במהלך הסמסטר התלמידות.ים יתנסו באופני למידה שונים: הרצאות, תרגילים, דיונים, קריאת מודרכת, כתיבה אקדמית ועוד. הם.ן ירכשו מיומנויות וכלים אשר יאפשרו להם.ן להצליח בקורסים האקדמיים בהמשך.

מבנה הסמסטר: פעמיים בשבוע בימים שני (לימודים מקוונים) וחמישי (לימודים באוניברסיטה), בשעות 20:00-16:00.

 

סמסטר שני ואילך:

החל מהסמסטר השני בתכנית ובכל השנים המתקדמות התלמידות.ים ישתלבו בקורסים אקדמיים לצד סטודנטים.ות בתואר ראשון, ועל פי בחירתם.ן.

לצד זה תישמר המסגרת הייחודית, אקדמית וחברתית, של התוכנית בליווי ותגבור בקבוצות קטנות, לצד סמינר אקדמי שיאפשר העמקה נוספת, ירחיב את הדיונים מעבר לנעשה בהרצאות, יפגיש את התלמידות.ים עם חוקרות.ים מובילות.ים ועם טקסטים מרכזיים. תלמידי.ות השנים המתקדמות יתנסו גם בכתיבת עבודה ובהצגת מחקריהם.ן.

מבנה הסמסטר: החל מהסמסטר השני לתוכנית הלימודים הקבועים בתכנית מתקיימים ביום חמישי בשעות 20:00-16:00 באוניברסיטה. היום הנוסף מותאם לקורס האקדמי אותו בוחר.ת התלמיד.ה. סמסטר ב' תשפ"ד מתקיים בתאריכים ה-4 במרץ ועד ה-23 ביוני 2024.

 

*הקרדיט האקדמי שנצבר בתוכנית נשמר לחמש שנים לא כולל שירות צבאי חובה.

**למעוניינים.ות במסגרת תוכנית אקדמיה בתיכון, מידע מפורט על תכנית ההמרה ניתן למצוא כאן

 

עלות התוכנית: התכנית מסובסדת ועולה 2,400 ש"ח לשנה.

הקבלה לתוכנית מותנת במעבר תהליך מיון הכולל מבחן, ראיון אישי, שליחה של גיליון ציונים והמלצה מבית הספר.

 

לצפיה בידיעון הסימסטריאלי לחצו כאן  (יש לפתוח את הידיעון באמצעות מסך מחשב)

 

 

 

הגעתי לתוכנית רוגובין ללא ידע רב בתחום מדעי הרוח וללא ניסיון בלמידה אקדמית. במהלך הסמסטר הראשון רכשתי מיומנות למידה והרחבתי את הידע שלי; בסמסטר השני,  כשהתחלתי את הקורס האקדמי הראשון שלי,  מצאתי מקום רב לביטוי יכולותיי.

במהלך השנה הראשונה בתוכנית,  למדתי איך לומדים נכון, איך תשובה טובה במדעי הרוח צריכה להיראות ונחשפתי לרעיונות רבים.

לצד כל אלה, החלק החשוב יותר בעיניי - ההנאה הרבה שליוותה אותי בכל שיעור, האהבה שלי למקצוע והן מהחברים והחברות שרכשתי בתכנית.

התכנית מהווה מקום מפגש לנערים ונערות עם תחומי עניין דומים.  האווירה בשיעורים ובהפסקות טובה ונעימה, וזו אחת הסיבות שגורמות לי ליהנות מהתכנית. אני חווה את השיעורים מצד אחד, כקלילים ומלאים בדיונים וצחוק, ומצד שני, מעוררי מחשבה ומעמיקים.

המרצים מעבירים את החומר בצורה יוצאת דופן, השיעורים מערבים דיון, ומעלים בנו שאלות ומעוררים סקרנות; הם מפתחים את החשיבה שלי ומעשירים את הידע שלי בנושאים המעניינים אותי וגם באלו שלא ידעתי שמעניינים אותי.

הלימודים בתוכנית הצליחו למלא את החסר שהיה לי בתחום מדעי הרוח ואף עלו על  כל ציפיותיי.

בנוסף, הצוות הפדגוגי והמנחה האקדמית,  מהווים אוזן קשבת ומספקים תמיכה וייעוץ בכל תחום ועת. 

 

ריף סודק, תלמידת מחזור א' בתכנית רוגובין

 

 

לפרטים נוספים ניתן לפנות במייל noashbel@tauex.tau.ac.il

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>