תכניות העשרה מיוחדות

תכניות העשרה ייחודיות

"אהבתי את זה שהציגו לנו את ההיבט המדעי ואח"כ את ההיבט הפילוסופי על התחום הנלמד" (תלמיד תיכון אלדד, נתניה על התכנית: "בין מדע לפילוסופיה")

 

"לדעתי הקורס היה מאוד חשוב. כל פעם שיצאתי מפה הרגשתי שזה ממש הוסיף לי ידע..." (תלמידה מבי"ס אורט רחובות על תכנית של חטיבות מדעיות שונות)

 

"אני אישית מאוד נהנתי מרמת הקושי משום שזה מעודד אותנו לחשוב קצת בעצמנו וגורם לנו להתעניין יותר בנושא ולהעמיק." (תלמידת הכפר הירוק על תכנית בינתחומית בנושא "זמן")

 

 

היחידה לנוער שוחר מדע מציעה מגוון רחב של תכניות ונושאים שמטרתם למצות את היכולות הגבוהות של תלמידים מצטיינים ולאפשר להם מסלולי למידה מאתגרים.כל התכניות מותאמות לקהל היעד: נושאי הלימוד, אופי המפגשים ומשך התכנית נקבעים בשיתוף עם צוות בית הספר.

 

מטרת הפעילות: לטפח חשיבה מדעית, יצירתית וביקורתית בקרב בני נוער. לעודד מצויינות ולאפשר לתלמידים להעמיק את הידע בנושאים המעניינים אותם ושאינם נכללים בתכנית הלימודים הבית ספרית.

 

קהל יעד: כיתות וקבוצות מצוינות , תלמידים סקרנים בעלי מוטיבציה גבוהה ללמידה.

 

סדרת מפגשים בתחומי מדע שונים

חשיבה מדעיות ואתגרים אינטלקטואליים מגוונים, כל זאת בדרך ידידותית ואטרקטיבית. מבנה התכנית ישקף את החלוקה הפקולטטית של האוניברסיטה כך שכל מפגש יוקדש לפקולטה אחת באוניברסיטה. התכנית תכלול שישה מפגשים, בהם יחשפו התלמידים לנושאים שונים העומדים בחזית המחקר המדעי. כל מפגש יארך 4 שעות אקדמיות ויכלול שתי הרצאות בתחומי תוכן שונים. בחלק מהרצאות ישולבו בנוסף לחומר התיאורטי הדגמות מעבדה, ניסויים, שקופיות, קטעי וידאו וסיורים.

 

קורסים מדעיים

סדרה של מפגשים בתחום מדעי מסויים – קורס מדעי. תכנית זו מתאימה לקבוצות שתחומי העניין שלהם דומים או למספר קבוצות שיגיעו יחד ותוצע להם בחירה בין מספר קורסים. אנו מאמינים כי היכולת של תלמיד להשתתף בקורס הקרוב ללבו ככל האפשר, הנו אחד המפתחות להצלחת הפרוייקט. התלמידים מגיעים ל-מספר מפגשים כאשר כל תלמיד / קבוצה בוחרים את הנושא בו הם מעוניינים להעמיק את ידיעותיהם. התחומים שמוצעים לבחירה הם מגוונים וכוללים תחומי מדע שונים.

 

בין תחומיות במחקר המדעי

הרציונאל לתכנית בין תחומית הינו שלמידה מסוג זה מעודדת לימוד המשלב ידע, סגנון חשיבה וכלים לניתוח מדיסיצפלינות שונות. ייחודה של התכנית הוא הדגש האינטלקטואלי על למידה בינתחומית. העיסוק בתחומים רבים במחקר המודרני מתאפיין בחיבורים הנוצרים בין ענפי מדע שונים, ובהישענותו על חוקרים ממספר תחומים. מטרת התכנית לחשוף את התלמידים לאופיו הבין-תחומי של המחקר המודרני, ולהפגישם עם נושאים מדעיים המחברים בין דיסציפלינות מדעיות שונות.

 


התכנית נעה בין 5 עד 10 מפגשים, כל מפגש נמשך 4 שעות אקדמיות. מספר המפגשים , מסגרת הפעילות והתכנים נקבעים על פי קהל היעד ובשיתוף הצוות הבית ספרי.

 

בין מדע לפילוסופיה

התכנית עוסקת בהיבטים שונים של המדע ובנקודות המפגש בין המדע להיבטים פילוסופיים הקשורים אליו. הרציונאל לתכנית בין תחומית הינו שלמידה מסוג זה מעודדת לימוד המשלב ידע, סגנון חשיבה וכלים לניתוח מדיסיצפלינות שונות. ייחודה של התכנית הוא הדגש האינטלקטואלי על למידה בינתחומית.

 

כל מפגש כולל שני חלקים:

  • הרצאות מדעיות מגוונות ונושאים העומדים בחזית המחקר המדעי
  • התייחסות ודיון בהיבטים פילוסופיים של התחום בו ניתנה ההרצאה

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>