סדנאות מחקר לקבוצות ייחודיות

סדנאות מחקר לקבוצות ייחודיות

אוניברסיטת תל-אביב לנוער מקיימת סדנאות מחקר למספר מצומצם של קבוצות ייחודיות. הפעילות ברובה מועברת בפורמט קבוצתי ומשלבת בחלק מהמקרים ליווי אישי.

 

מטרת הסדנאות להכיר ולהבין את עקרונות המחקר המדעי. התכנית תקנה לתלמידים מיומנויות אשר יאפשרו להם לחקור נושאים שונים ומגוונים בכוחות עצמם. הסדנה מציגה בפני התלמידים את התהליך המחקרי על שלביו השונים ואת ההתלבטויות המלוות שלבים אלה. התלמידים מתנסים בגיבוש רעיון למחקר בקשיים המלווים כתיבת הצעת מחקר, איסוף הנתונים, ניתוחם והצגתם. כמו כן, מוצגים בפני התלמידים התחומים השונים בהם עוסק המדע בן זמננו.

 

במהלך הסדנה רוכשים התלמידים מבחר מיומנויות למידה, החל מסיכום הרצאה, סיכום מאמרים אקדמיים, פיתוח חשיבה ביקורתית וכלה בכתיבה של עבודת חקר בהתאם לכללי הניסוח והציטוט הנהוגים באוניברסיטה.

 

עבודת החקר תהווה את נקודת השיא של הסדנה, כאשר כל אחד מהתלמידים בוחר נושא אישי המרתק אותו באופן מיוחד ומבצע מחקר רחב יריעה הבוחן את הסוגיה הנבחרת מפרספקטיבות שונות, משלימות ולעיתים אף קונפליקטואליות. התלמידים עוברים תהליך של ליווי אישי במסגרתו הם מנסחים שאלת מחקר, מוצאים מקורות מידע אקדמיים רלוונטיים, מתמודדים עם קריאה ואינטגרציה של חומרים אקדמיים, מגבשים ראשי פרקים לכתיבה ולומדים כיצד להציג את רעיונותיהם וממצאיהם באופן קוהרנטי ורהוט. (יש אפשרות שהליווי האישי יינתן על ידי צוות בית הספר)

 

המפגשים באוניברסיטה מעניקים לתלמידים אפשרות לחלוק אחד עם השני את חוויות שלבי המחקר ובכך להעשיר ולהעמיק את הידע שלהם הן בתחום שהם חוקרים והן בתחומים שעמיתיהם חוקרים. המנחה הקבוצתי מהווה תמיכה והדרכה לכל אורך שלבי המחקר.

 

לאורך הסדנה יקבלו התלמידים עבודות ומטלות כאשר הגשת העבודות והמטלות בזמן הינה תנאי הכרחי להשתתפות בסדנה. כמו כן, ישתתפו התלמידים בהרצאות העשרה ויוזמנו להשתתף בכנסים מדעיים שעוסקים בנושאי המחקר שלהם.

 

בסיום כתיבת עבודת החקר כל תלמיד מציג רפרט בפני תלמידי הקבוצה, במהלכו הוא מתאר את עיקרי ממצאיו ומתנסה בחוויה של דיבור מול קהל, תוך תמצות של רעיונות מורכבים לנקודות פשוטות להבנה.

 

לסיכום, החוויה שמציעה סדנת החקר הנה ייחודית ורבת עניין והיא מתאימה לנערות ולנערים סקרנים, השואפים להרחיב אופקים ולחדד את הבנתם באשר לאספקטים שונים של המציאות, המשתלבים יחדיו לכדי קשת מרהיבה של רעיונות וידע.

 

תחומי הסדנאות מגוונים ושונים ויכולים לעסוק בכל תחומי המדע: מדעי הרוח, מדעי החברה, מדעי החיים, מדעים מדוייקים. היחידה מקיימת סדנאות מיוחדות לקבוצות כגון:

  • ביה"ס הבינלאומי בכפר הירוק
  • מגמת מדעי החברה מהכפר הירוק
  • סדנת מחקר בהיסטוריה לכיתת מחוננים מאחד העם, פתח תקווה
  • תכנית אלפא – תכנית שמלווה תלמידים מחוננים בכתיבת עבודות גמר במדעים (https://www.madaney.net/site/programs/alpha/)

 

לפרטים נוספים: אילת ברוך ayelletba@tauex.tau.ac.il​ | 03-6405122

תכניות נוספות

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>